سفارش تبلیغ
صبا ویژن

اخبار و مطالب خواندنی

نرم افزار پخش مویرگی - پلاک خوان - گیت کنترل تردد

«PTSD» کابوسی برای سربازان آمریکایی

    نظر

جنگ زده

 پس از جنگ داخلی آمریکا، بیش از نیمی از بیماران روانی که در موسسات نگهداری می‌شدند، سرباز بودند. در این زمان «اختلال استرس پس از سانحه» یا به اختصار «PTSD» به عنوان یک بیماری برای سربازانی که از جنگ بازگشته‌ بودند، شناخته شد.

اختلال استرس پس از سانحه یکی از اختلالاتی است که بعد از مواجه شدن فرد با واقعه آسیب زا مانند جنگ، تجاوز، آدم ربایی و ... بروز می‌کند. اگر فردی شاهد آسیب جسمانی و مرگ غیرمنتظره یکی از عزیزان خود باشد، می‌تواند به این بیماری مبتلا شود. علایم اصلی این اختلال یادآوری و تجربه مجدد سانحه در خواب و بیداری، اجتناب شدید از یاداوری خاطرات آن سانحه، تحریک پذیری و برانگیختگی شدید، افسردگی, اضطراب وحملات وحشتزدگی (panic disorder) است. اغلب مبتلایان به «PTSD» گوشه گیر, عصبانی و حساس به سر و صدا هستند و گاه به خاطر عذاب وجدان از زنده ماندن احساس گناه می‌کنند. برخی اوقات شدت افسردگی در این بیماران باعث خودکشی آنها می‌شود.

به طور میانگین هر ساله 6 هزار و 500 کهنه سرباز آمریکایی دست به خودکشی می‌زنند که این آمار بسیار بیشتر از تعداد کل کشته‌های ارتش آمریکا در افغانستان و عراق است.

روان‌شناسان می‌گویند تقریبا تمام کسانی که درطول عمر خود بیش از 40 روز در خط مقدم یک جبهه جنگی حضور یافته‎اند، احتمالا تا پایان عمر خود به نوعی با مشکلات روحی و روانی دست و پنجه نرم خواهند کرد. برخی از اینکهنه سربازان فشار روانی را در کنار نقض عضو تحمل می‌کنند و این وضعیت به گونه‌ای دشوار است که غالب آن‌ها تصور می‌کنند سربار جامعه شدند. این وضعیت تا جایی پیش می‌رود که برخی به فکر انتخاب راه خودکشی می‌شوند و تحمل انتظار برای مرگ را هم ندارند.

مستند «wartorn» یا «جنگ‌زده» اثرات مزمن و اضطراب‌های ناشی از «PTSD» بر روان نظامیان و مردمی که از نزدیک شاهد جنگ بودند را در طول تاریخ آمریکا، از جنگ‌های داخلی این کشور تا جنگ‌های مدرن عراق و افغانستان مورد بررسی قرار می‌دهد. اثراتی که ناشی از دیدن خونریزی‌هایی است که در طول جنگ‌ها رخ می‌دهد.

جیمز جونیور گاندولفینی بازیگر آمریکایی، ایتالیایی تبار، سازنده «wartorn» است. او این فیلم را در ساعت 2010 ساخت و 3 سال بعد در 19 ژوئن 2013 در سن 51 سالگی به دلیل حمله قلبی در رم درگذشت.


نرم افزار پخش مویرگی - پلاک خوان - گیت کنترل تردد

ساخت «پایتخت4» منتفی است/ دلیلش را از مدیران بپرسید

    نظر

حرف‌های سیروس مقدم کارگردان سه‌گانه پرطرفدار «پایتخت»، پایانی بر همه گمانه‌زنی‌ها در ساخت سری چهارم این سریال است.

سیروس مقدم

 بلافاصله بعد از پخش سری سوم سریال پرطرفدار «پایتخت» بحث و گمانه‌زنی در مورد ساخت سری چهارم آن آغاز شد و محبوبیت «پایتخت» به اندازه‌ای بود که چند هفته بعد یکی از مدیران ارشد صداوسیما خبر ساخت دنباله قسمت سوم را تایید کرد و خبر از آماده شدن مقدمات ساخت آن برای پخش از تلویزیون در نوروز سال آینده داد.

اما این اتفاق ظاهرا با بی‌میلی عوامل ساخت سریال مواجه شده است. سیروس مقدم کارگردان سه گانه «پایتخت» درباره ساخت سری جدید این سریال نظر قاطعی دارد. مقدم در گفتگو با خبرنگار تسنیم می‌گوید: ساخت «پایتخت 4» کاملا از دستور کار ما کاملا خارج شده است و قطعا در نوروز امسال پایخت نداریم.

مقدم که نمی‌تواند دلخوری‌اش را پنهان کند در مورد دلیل این اتفاق می‌گوید: من دلیلی ندارم، دلیلش را باید از مدیران شبکه بپرسید.

دلخوری مقدم البته همزمان با شایعاتی است که در مورد دستمزد سریال‌سازی او سر سریال «مدینه» شنیده می‌شود. شایعاتی که البته هیچ‌گاه تایید نشده است.

مقدم این روزها در حال مقدمات سریال جدیدش به نام «میکائیل» است. سریالی که مقدم را به دوران سریال‌ پلیسی‌سازی‌اش برگردانده است.

مرد اول سریال‌سازی سینما در عین حال سودای ساخت یک سریال ویژه به نام «صدام» را هم یکی دو سالی است که در سر می‌پروراند. سریالی که فیلمنامه آن نوشته شده است اما برآورد هزینه‌های زیاد، این سریال را هم فعلا به کما کشانده است.


نرم افزار پخش مویرگی - پلاک خوان - گیت کنترل تردد

اسنودن: آمریکا طرحهای مخفیانهای برای جاسوسی اقتصادی از ایران دار

    نظر

، ادوارد اسنودن، افشاگر برنامه‌های جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا در اسنادی که افشا کرده از طرح‌های آمریکا برای جاسوسی اقتصادی و صنعتی از برخی کشورها از جمله ایران خبر داده است.

ادوارد اسنودن


نرم افزار پخش مویرگی - پلاک خوان - گیت کنترل تردد

آموزش مهارتهای اجتماعی به دختران در «دختر من»

    نظر

مجموعه «دختر من» مهارت‌های اجتماعی را در قالب قصه، انیمیشن و نمایش به دخترانی که کودکی خود را پشت سر گذاشته‌اند آموزش می‌دهد.

 «دختر من» عنوان اولین مجموعه تخصصی تلویزیون برای دختران است که سهیلا جدلی تهیه‌کنندگی آن را بر عهده دارد. در این مجموعه 26 قسمتی که هر قسمت آن 15 دقیقه است، آموزش مهارت‌های اجتماعی به دختران نمایش داده می‌شود.

این مجموعه، زندگی شخصیتی بی نام را که در مجموعه «دختر من» نامیده می‌شود در مواجهه با شرایط مختلف زندگی نشان می‌دهد و در مجموع درصدد آموزش مهارت‌های اجتماعی به دخترانی است که در مقطع سوم تا پنجم دبستان تحصیل می‌کنند و دوران کودکی خود را پشت سر گذاشته‌اند.

هدف اصلی این برنامه، آموزش مهارت‌هایی است که در منزل و جامعه به کمک فرد می‌آید و در هر قسمت از این مجموعه که داستان جداگانه‌ای دارد، یک مهارت در قالب قصه و انیمیشن و نمایش به کودکان آموزش داده می‌شود.

«دختر من» در گروه کودک و خردسال شبکه دو به کارگردانی اسماعیل جعفری و نویسندگی لاله خسروی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:50 به مدت 15 دقیقه از شبکه دو سیما پخش می‌شود و روز گذشته نخستین قسمت آن روی آنتن رفته است.

این برنامه پیش از این در سال 92 پخش شده بود و اکنون بازپخش می‌شود.


نرم افزار پخش مویرگی - پلاک خوان - گیت کنترل تردد

برتری تیم دانشگاه شریف در ماراتن برنامه نویسی تلفن همراه

    نظر

ماراتن برنامه نویسی تلفن همراه که با حضور تیم های دانشجویی، دانش آموزی و آزاد از استان های سراسر کشور در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد و با معرفی تیم های برتر به کار خود پایان داد.